uvodnifoto

Chci tetování

Umístění

Dobře si také rozmyslete to, kam tetování umístíte. Údajně nejbolestivější místa jsou kolem páteře, na částech těla, kde je kůže tenčí (okolí kotníku, krk...) nebo je zde hodně nervových zakončení. Bolest, kterou budete muset během tetování vytrpět ovlivní také to, jak velká vaše budoucí tetování je, jak je vymalovaná atd. Určitě vám poradí váš tatér.

Bolest při tetování

Bolest při tetování je individuální záležitost a záleží na více faktorech. Co je pro někoho příjemné šimrání, může být pro druhého nesnesitelná bolest. Pocitově by se dal samotný proces přirovnat k píchání špendlíkem. Problém ale je v tom, že při tetování je potřeba dostat inkoust pod kůži a nikoliv na ni. Tetovací strojek se tak desítkami vpichů za sebou snaží inkoust umístit do správné vrstvy. To může být trochu nepříjemné, protože tatér musí neustále bodat do stejného místa, aby měl požadovaný obrázek jasné barvy. Pokud navíc tatér dělá tetování, které obsahuje např. stínování, používá strojky, které obsahují jehel více, což člověk samozřejmě také pocítí.

Tetování

Obecně však bolest při tetování závisí primárně na jeho umístění, velikosti vzoru a na citlivosti a aktuálním stavu tetovaného. Místa na těle, která mají nejvíce nervových zakončení, nebo je na nich tenká vrstva kůže, jako je např. hrudník, páteř, kotníky, lopatky, nárty, genitálie, jsou cítit nejvíce. Naopak místa jako jsou stehna, nebo ramena, by pro většinu lidí neměl být problém.

Velikost vzoru je dalším faktorem, který ovlivňuje, jak moc samotné tetování bude bolet. Pokud si člověk nechá vytetovat středně velký nápis na rameno, který není graficky příliš komplikovaný a zabere pouze pár desítek minut, pravděpodobně to velký problém nebude. Pokud si ale nechá na hrudník vytetovat komplikovanější obrázek, jako je portrét, pak už bude bolest o dost intenzivnější. Tatéři s tím počítají a proto většinou velké tetování rozkouskují do několika sezení, aby si dotyčný mohl odpočinout, nabrat nové síly a tetování se zatím mohlo částečně zahojit. O několik týdnů později pak pokračují tam, kde přestali.

Poslední důležitým faktorem je stav samotného zákazníka. Pokud dotyčný přijde na tetování nevyspalý, po nějaké párty, nebo např. ještě opilý, celý proces se tím dost komplikuje. Unavený člověk hůře snáší bolest, alkohol navíc ředí krev, takže tetování pak více krvácí a navíc opilý člověk má tendenci se více vrtět, což ztěžuje práci tatérovi, který pak snadno udělá chybu.

Motiv

Tatéra vybírejte s velkou pečlivostí, protože jen na něm záleží, jak bude tetování vypadat. Nejlepší je asi jít do tetovacího salonu, který má dobrou pověst a velkou základnu zákazníků. Dobrý tatér by vám měl poradit, co se týče motivu a umístění tetování. Pokud tápete nad tím, co si vlastně vytetovat, na webu je nespočet galerií (u nás - galerie) a v každém studiu by měly mít nepřeberné množství návrhů, takže ani nakonec nebudete vědět, co vybrat. Všimněte si, jestli je v salonu čisto (to už je dnes snad v každém), popřípadě se poptejte někoho, kdo s ním má zkušenost. Před samotným tetováním nepijte alkohol ani nepožívejte drogy. Bylo by to horší než lepší. Není se čeho bát, přežilo to tisíce lidí před vámi, přežijete i vy. Pokud by vám bylo nevolno, zkušený tatér bude vědět, co dělat. Pokud trpíte alergiemi, předem mu to sdělte.

Samotný proces

Samotný zásah bude tatér vykonávat v rukavicích, místo nejprve očistí, dezinfikuje a obtiskne motiv. Použije sterilní jehly i tubusy, které před vámi vytáhne ze sterilizačních obalů. Vesměs vše, co použije, je na jedno použití. Až bude tetování hotové, místo se omyje antibakteriálním mýdlem, opláchne a osuší. Nakonec se potře mastí, popřípadě zakryje bandáží. Dopředu si kupte mast (doporučí vám ji tatér nebo se poptejte v lékárně), kterou si budete tetování potírat. Počítejte s tím, že čerstvé tetování nepříjemně svědí (rána se hojí jako každá jiná) a budou se z ní sloupávat stroupky, které samy nesmíte trhat, pokud si nechcete vytrhnout i barvu! Z vlastní zkušeností mohu tvrdit, že se mi samy všechny sloupaly, když jsem s kérkou šla pod vodu – zhruba po týdnu. Celkové hojení tetování trvá asi do tří dnů, je to individuální. Je možné, že půjdete na obtah, pokud někde barva chybí nebo se rozpíjí. Během hojení se vyhýbejte chlóru, opalování se, nešahejte na něj nemytýma rukama a pravidelně ho natírejte. Pokud chcete, aby vám tetování nebledlo, chraňte ho před slunečními paprsky hydratačními krémy s UV filtrem.

Zdroj textu

Jak vzniká tetování...

Pokud nevíte jaké tetovací studio zvolit, vyplňte tento formulář a my Vám opětovně zašleme seznam námi ověřených tetovacích studií.